Napięcia w obszarze: lider-pracownicy-praca zespołu, mogą przy niewielkim wysiłku organizacji stać się katalizatorami jej szybkiego i trwałego wzrostu. Kluczem do sukcesu jest skuteczny system organizacji pracy zespołów.
Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego z pozoru podobne organizacje z tej samej branży przejawiają tak różną sprawność w realizacji bieżących celów i tempo wzrostu? Spójrz na twoją organizację bardzo praktycznie, przez pryzmat sześciu istotnychoddziaływań pomiędzy liderem, pracownikami i pracą zespołu.
Zacznijmy od sprawy najbliższej ciału lidera: czego na co dzień oczekujesz od twojego zespołu? Oto, jak wygląda schemat oddziaływań w tym zakresie pomiędzy tobą, jako liderem i członkami zespołu:
Dlatego, jako lider musisz umiejętnie balansować pomiędzy tymi potrzebą 1a (poprawą wyników) i potrzebą 1b (uniknięciem presji na zespół). Prowadzi to do utrzymywania się stałego napięcia, między tym, czego chcesz i tym, czego się obawiasz, a zachowanie możliwie korzystnej równowagi, pochłania twój czas i energię.
Analogiczne napięcie jest również dostrzegalne na linii zaangażowania lidera w proces realizacji pracy zespołu.
Znów balansujesz między kontrolowaniem postępów prac zespołu (2a) i potrzebą wygospodarowywania czasu i energii na to, co na prawdę ważne (2b). Utrzymujące się napięcie, aby utrzymać równowagę, znów pochłania twój czas i energię.
Podobnie, wzajemne oddziaływania w obszarze szans i zagrożeń, jest po trzecie - last but not least - dostrzegalne na płaszczyźnie angażowania twoich pracowników w proces realizacji i organizacji ich zadań.
Organizując pracę znów balansujesz pomiędzy zarządzaniem bieżącą pracą każdego pracownika (3a) i pilnowaniem realizacji celów całego zespołu (3b), a utrzymujące się w ten sposób napięcie, mające na celu zachowanie możliwie korzystnej równowagi, znów absorbuje twój czas i energię.
Ile czasu w praktyce traci Twoja organizacja lub zespół w wyniku utrzymywania ww. napięć w ciągu jednego dnia, miesiąca, roku?
Procesy związane z realizacją zadań i organizacją pracy zostały przez nas przeanalizowane w ponad 500. zespołach. Dane, które uzyskaliśmy za pomocą pomiarów, zostały uśrednione - w ten sposób powstał kalkulator uwolnionego czasu. Możesz on-line sprawdzić ile czasu tracicie na konkretne czynności.
Poznasz również potencjał do optymalizacji w twoim teamie, obliczając impakt finansowy oraz ile możecie zyskać w wyniku eliminacji marnotrawstw i usunięcia braków optymalizacyjnych. Powstają następujące pytania:
Napięcia w trójkącie potencjału: lider-podwładni-praca zespołu, mogą stać się katalizatorami wzrostu firmy - aby to osiągnąć należy przeprowadzić tranzycję napięć z trójkąta potencjału w energię do wzrostu, którą charakteryzuje trójkąt wzrostu.
Oto dynamiczny obraz eliminacji napięć na trzech bokach trójkąta potencjału w kierunku trójkąta wzrostu:
Jeżeli chcesz, aby praca twojego, którą ma wykonać twój zespół zawsze była realizowana poprawnie i terminowo i chcesz uniknąć negatywnego oddziaływania na członków zespołu (1b), rozwiązaniem jest automatyzm, który optymalnie rozdziela pracę.
Wyobraź sobie, że system automatycznie przekazuje informacje o zadaniach do odpowiednich pracowników, zgodnie z ich kompetencjami i preferencjami. To pozwala równomiernie rozłożyć pracę, a twoi ludzie mają poczucie sprawiedliwego obciążenia zadaniami.
Eliminujesz ryzyko wywierania presji na pracowników - koniec z obwinianiem lidera. Za rozdzielanie zadań odpowiada automat, którego działanie jest transparentne dla wszystkich. Eliminujesz ryzyko spadku motywacji pracowników, osłabienia ich morale i ryzyko odejść, utraty doświadczonej kadry i potrzeby rekrutacji nowych. Ich zaangażowanie rośnie.
Nie musisz już tracić czasu i energii na balansowanie między 1a i 1b. Napięcie, między tym, czego chcesz i tym, czego się obawiasz jest minimalizowane, a twój czas i energia, które wcześniej szły na utrzymanie najkorzystniejszej równowagi pomiędzy 1a i 1b, teraz możesz spożytkować na czynności dające większą wartość organizacji.
Analogiczne usprawnienie można przeprowadzić w obszarze twojego - lidera - zaangażowania w proces realizacji pracy w zespole.
Jeżeli chcesz mieć poczucie pełnej kontroli nad postępem prac w zespole oraz pewność, że praca twojego zespołu rzeczywiście jest realizowana poprawnie i terminowo i chcesz przy tym uniknąć opisanego wyżej (2b) negatywnego oddziaływania na prace w zespole, rozwiązaniem jest wprowadzenie automatyzmu, który zbiera i porządkuje zadania.
Wyobraź sobie narzędzie, które zbiera informacje o nowych zadaniach z różnych systemów transakcyjnych i ustawia je w kolejce według ustalanych przez ciebie priorytetów. Dzięki temu masz pewność, że priorytetowe zadania zostaną zrealizowane na czas, a doglądanie postępów bieżących zadań zespołu nie musi już pochłaniać nadmiernie twojego czasu i energii. Dzięki transparentnej komunikacji nie musisz już tracić czasu i energii na balansowanie między 2a i 2b.
Możesz w jeszcze większej części poświęcić go na czynności dające wam dodatkową, realną wartość, tj. na działania, które prowadzą do wzrostu organizacji i bezpośrednio twojego rozwoju. Twój zespół wie co ma robić i robi to sprawnie i skutecznie, dzięki temu masz więcej czasu i energii na to, co na prawdę ważne.
Analogiczne usprawnienie możesz wprowadzić w obszarze angażowania twoich pracowników w proces realizacji i zarządzania zadaniami.
Jeżeli chcesz, aby każdy twój pracownik wiedział, co i na kiedy ma zrobić i zawsze wywiązywał się z obowiązków i chcesz przy tym uniknąć opisanego wyżej (3b) negatywnego oddziaływania na prace zespołu, rozwiązaniem jest wprowadzenie automatyzmu, który prowadzi jak GPS.
Wyobraź sobie system, dzięki któremu pracownik naciska przycisk i dostaje zadanie. Po wykonaniu zadania pobiera kolejne. System dawkuje pracownikowi zadania jedno po drugim. Dzięki temu każdy członek twojej drużyny może w stu procentach skoncentrować się na tym, co robi i kieruje się optymalną drogą do realizacji celów zespołu.
Dzięki systemowi eliminujesz obawy, że oddanie większej samodzielności pracownikom i jasno zdefiniowanej odpowiedzialności w obszarze realizowania i organizowania pracy oraz realizacji celów, może spowodować - z perspektywy pojedynczego pracownika - utratę wizji celów zespołowych. Eliminujesz również ryzyko braku komunikacji i wzrostu chaosu w zespole, mogącego być bezpośrednio wynikiem tego, że podwładni przestaliby stanowić drużynę grającą do jednej bramki.
Nie musisz już tracić czasu i energii na pytania o balansowanie między 3a i 3b. Twój czas i energia, które wcześniej były konsumowane na utrzymanie możliwie korzystnej równowagi pomiędzy 3a i 3b, teraz mogą być spożytkowane na czynności i aktywności dające większą wartość organizacji.
W ten sposób napięcia na wszystkich trzech bokach trójkąta potencjału dostarczają energię do wzrostu organizacji, stymulując skuteczną współpracę, którą charakteryzuje się trójkąt wzrostu:
Tą drogą tworzysz w zespole maksymalnie efektywne, wspólne środowisko pracy oparte na transparentnej współpracy między pracownikami oraz między zespołem i liderami. Wszyscy wiedzą co mają robić i mogą w 100. procentach skupić się na pracy zamiast tracić czas, np. na wielogodzinne spotkania on-line.
W zespole pojawia się naturalna przestrzeń do rozwoju dodatkowych umiejętności i energia do zmian. Nowe kompetencje w zespole zwiększające kwalifikacje umożliwiają planowanie oparte na jasnej komunikacji, rozwijanie wspólnej wiedzy i podejmowanie najlepszych decyzji (np. dotyczących możliwości awansu).
W tle działania systemu zbierane są dane o statusie realizacji zadań i KPIs — trafiają na wspólny dashboard zespołu. Dzięki temu na bieżąco ty i zespół macie wiedzę nie tylko o postępach pracy: wychwytujecie nieefektywności i wprowadzacie usprawnienia. Zespół angażuje się w zmiany, macie poczucie efektywnej współpracy.
Opisany automat zapewnia maksymalną sprawność organizacji w realizacji bieżących celów. Sprawia, że możliwa jest skuteczna optymalizacja procesów, a dzięki wielu dodatkowym korzyściom wiesz, jak przyspieszyć wzrost organizacji.