Automatyzacja zarządzania to dziś priorytet każdego managera w zespołach business services, customer care oraz back office. Liderzy, którzy skutecznie wdrożą rozwiązania automatyzujące pracę, osiągną sukces. Jednak jak znaleźć czas na strategiczne projekty, gdy wciąż my i nasi kluczowy menedżerowie jesteśmy pochłonięci tzw. bieżączką? A gdyby tak zautomatyzować zarządzanie zespołem i zadaniami?
Sporządzałeś kiedyś rzetelny przegląd czynności, które wykonujesz jako manager pod kątem ich wartości dla organizacji? W uproszczeniu można je podzielić na: low-value i high-value. Zadania managerskie low-value są zwykle niskopoziomowe, monotonne i żmudne. Managerowie business services, customer care oraz back office są świadomi, że nie wnoszą nimi dużej wartości do organizacji, ale trzeba je wykonać. Często traktują je jak zło konieczne, pochłaniają odczuwalnie zbyt dużo czasu i energii. Managerowie najchętniej zrzuciliby z siebie ich ciężar i zajęli się realizacją zadań dających większą satysfakcję: zadań wysokopoziomowych, za pomocą których mogą wnieść większą wartość do organizacji. Intuicja managerska słusznie podpowiada im, że to właśnie takie czynności high-value są crème de la crème pracy managera. To dzięki nim manager rzeczywiście prowadzi do przyspieszonego wzrostu swoją organizację, w szybkim tempie rozwijając się równocześnie w swojej roli.
W praktyce, niestety konieczność realizacji zadań low-value w dużym stopniu blokuje managerów przed realizacją zadań high-value.
Czynności związane z koordynowaniem pracy potrafią zajmować nawet 60 proc. czasu pracy przedstawicieli kadry kierowniczej 1. Skalę i zróżnicowany charakter tych blokad potencjalnego wzrostu dobrze obrazują wyniki badań aktywności managerów operacyjnych 2. Ich działania w obszarze zarządzania mogłyby być nakierowane na maksymalizację wzrostu organizacji i wsparcia dla managerów C-level w zakresie wdrażania strategicznych projektów, tymczasem managerowie operacyjni grubo ponad połowę swojego czasu poświęcają na żmudne, rutynowe czynności administracyjne takie jak:
Liderom business services, customer care oraz back office nie pozostaje w związku z tym wystarczająco dużo czasu na wysokopoziomowe działania, wskutek których mogą rzeczywiście dać największą wartość organizacji, jak np.: rozwój zespołu i coaching (4%), czy rozwój strategii (9%).
Duża część czasu kierowników — jak widać — jest zablokowana na czynności, które są konieczne dla realizacji bieżących celów operacyjnych. Czy w związku z tym istnieje realna możliwość odblokowania tego czasu? Jak to osiągnąć?
Przejście od pracy managerskiej dającej niską wartość organizacji do pracy przynoszącej wysoką wartość organizacji jest możliwe dzięki przemyślanej i skutecznej automatyzacji zarządzania w obszarze czynności low-value.
Z naszych doświadczeń w zespołach finansowych, BSS i Customer Service wynika, że jesteśmy w stanie zautomatyzować każdą z takich czynności, wśród nich m.in.:
„Według prognoz Gartnera aż 69% rutynowych czynności wykonywanych obecnie przez managerów może zostać zautomatyzowanych do 2024 r.”3
Automatyzacja zarządzania w tym zakresie jest możliwa dzięki zastosowaniu narzędzia, którego działanie można przedstawić w następujący uproszczony sposób:
W efekcie stosowania narzędzia automatyzującego zarządzanie zadaniami w oparciu o procesy nasi klienci notują wzrost zaangażowania pracowników o 15 proc. oraz uwalniają do 30 proc. czasu pracowników i managerów zespołów business services, customer care, czy back office.
Uwolniony, dodatkowy czas pracownicy mogą poświęcić na realizację większych wolumenów zadań, a managerowie zostają odciążeni z czynności low-value i mogą w większym stopniu skupić się na zadaniach dających większą realną wartość organizacji.
Jeżeli chcesz przekonać się, jak w praktyce opisywane narzędzie — czyli Harmodesk — jest wykorzystywane przez różnego rodzaju organizacje, zapraszamy Cię do naszej galerii case studies → Rafał Kozłowski, Vice President, CFO Asseco opowiada tam, jak dzięki Harmodeskowi udało im się zapewnić pełną przejrzystość i zaufanie w pracy zdalnej w Asseco. → Katarzyna Fita, menedżerka działu księgowości RASP, zdradza, jak udało jej się zwiększyć dyscyplinę, zaangażowanie i poprawić wyniki. → Z kolei George Bouamrirene, Transformation Manager w Schneider Electric, opowiada o przełomowej transformacji w Procurement Centre of Excellence.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się ile Ty i Twoja organizacja możecie zyskać dzięki automatyzacji zarządzania w zespołach business services, customer care oraz back office dzięki zastosowaniu narzędzia, zapraszamy również do skorzystania ze specjalnie przygotowanego Kalkulatora uwolnionego czasu.
Źródła:
1 Asana Anatomy of Work Index 2022: Work About Work Hampering Organizational Agility
3 Gartner Predicts 69% of Routine Work Currently Done by Managers will Be Fully Automated by 2024